OBUWIE MEDYCZNE

Wiele osób myli obuwie medyczne z ortopedycznym. Często stosujemy te określenia zamiennie, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie przeznaczenie mają te dwa rodzaje butów. Ponadto często słysząc termin „obuwie medyczne”, kojarzymy je wyłącznie z chodakami, czyli inaczej z drewniakami. Jednak obecnie istnieje znacznie więcej rodzajów butów, będących elementem odzieży ochronnej przeznaczonej dla personelu służby zdrowia. Z ich właściwości mogą korzystać również przedstawiciele innych zawodów lub osoby ze szczególnymi tendencjami i wskazaniami profilaktycznymi.

Aktywne filtry

Obuwie medyczne a obuwie ortopedyczne

Obuwie medyczne i ortopedyczne często są ze sobą mylone. Nic dziwnego, ponieważ w obu przypadkach chodzi o buty specjalistyczne, które przeznaczone są do dbania o zdrowie stóp. Jednak posiadają one różne funkcje.

Obuwie medyczne (inaczej zdrowotne) ma charakter profilaktyczny. Oznacza to, że co do zasady jest dedykowane osobom zdrowym, które nie cierpią na trwałe schorzenia stóp, a jednocześnie w swojej pracy dużo chodzą lub stoją przez wiele godzin. Tego typu modele zapobiegają bólom nóg i kręgosłupa oraz odkształceniu stóp, dbając o ich prawidłowy kształt. Buty medyczne mają więc za zadanie nie leczyć, tylko zapobiegać rozwijaniu się wad stóp. Poprawiają zatem ich ułożenie i zapewniają odpowiednie wsparcie. Zapobiegają licznym dolegliwościom i deformacjom. Są dobierane we własnym zakresie w zależności od rodzaju pracy i charakteru wykonywanych czynności.

Obuwie ortopedyczne jest natomiast przeznaczone dla osób ze schorzeniami i poważnymi zniekształceniami stóp. Często zaleca się je dzieciom w celu korekcji wady stóp, a także po przebytych urazach, zabiegach operacyjnych oraz w przypadku chorób stóp i stawów skokowych. Celem w tym wypadku jest leczenie już istniejących problemów zdrowotnych oraz zapobieganie pogłębianiu się wad. Buty tego typu tworzą dogodne podparcie, odciążają i rozluźniają stopy. Uśmierzają również ból i dyskomfort, co stanowi szczególnie istotną kwestię w okresie rekonwalescencji. Właściwy dobór tego rodzaju obuwia zależy od charakteru nieprawidłowości oraz celu, jaki ma być osiągnięty z jego pomocą.

Obuwie ortopedyczne bywa kluczowym elementem leczenia i to od niego zależy poprawa stanu stóp. Często dzięki niemu udaje się uniknąć inwazyjnych zabiegów (w tym chirurgicznych). Dlatego też jego dobór dokonywany jest przez lekarza specjalistę – ortopedę. Nie należy kupować go we własnym zakresie, ponieważ może to doprowadzić do pogłębienia się nieprawidłowości!

Obuwie medyczne – prawo krajowe i międzynarodowe

Obuwie medyczne musi spełniać określone normy, posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty oraz być zgodne z krajowymi aktami prawnymi, a przede wszystkim z ustawą z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1565). Obuwie medyczne klasyfikowane jest jako wyrób medyczny i powinno zostać oznakowane znakiem CE. To europejski znak zgodności świadczący o tym, że producent spełnił odpowiednie wymagania zawarte w dyrektywach i rozporządzeniach europejskich oraz normach powiązanych z tym wyrobem. Nadzór nad całym procesem może sprawować notyfikowana jednostka.

Producent powinien również dysponować odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi właściwości antypoślizgowe, antystatyczne oraz antybakteryjne obuwia.

Obuwie medyczne musi ponadto spełniać normę PN-EN ISO 20347, ponieważ zaliczane jest do obuwia zawodowego. Oznacza to, że nadaje się do codziennego użytkowania w miejscu pracy ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne i higieniczne lub też potrzebę ochrony własnego obuwia pracowników przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. W przypadku obuwia medycznego nie jest natomiast wymagana ochrona palców stopy za pomocą podnosków. Obuwie tego rodzaju oznaczone jest symbolem „O” od angielskiego słowa „occupational”.

Modele medyczne muszą być też wykonane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG. Jeśli chodzi o obuwie medyczne, to w rozporządzeniu mowa jest przede wszystkim o konieczności wyposażenia go w podeszwy o odpowiedniej przyczepności w celu zapobiegania upadkom spowodowanym przez poślizgnięcie się.

Zalety obuwia medycznego

Obuwie medyczne jest zdecydowanie najważniejszym, choć niedocenianym elementem odzieży ochronnej przeznaczonej dla personelu służby zdrowia (zarówno publicznej jak i prywatnej). Stanowi nie tylko podstawę komfortu, lecz także bezpieczeństwa i higieny pracy. Zaliczane jest bowiem do środków ochrony indywidualnej pracownika.

Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów obuwia medycznego, z uwagi na jego różne przeznaczenie. Istotny jest przede wszystkim charakter wykonywanych zawodowo czynności oraz potencjalnych zagrożeń, jakie mogą w związku z nimi występować.

Pracownicy placówek medycznych bardzo często wykonują swoją pracę w pozycji stojącej i w ruchu, niekiedy z dużą intensywnością. Dlatego szczególnie ważne jest dla nich, by posiadać obuwie wygodne i solidnie wykonane, a zarazem chroniące stopy i nogi. Takie buty muszą zapewniać stabilność, bezpieczeństwo i komfort noszenia oraz odpowiednią amortyzację. Bardzo ważne jest również odciążenie stóp, nóg i całego układu kostno-mięśniowego. Obuwie medyczne wpływa bowiem na kształtowanie prawidłowej postawy ciała.

Obuwie medyczne – nie tylko dla zawodów medycznych

Obuwie medyczne może mieć wiele zalet i przynosić ulgę nie równocześnie stopom i nogom, kręgosłupowi oraz mięśniom. Skoro tak, to pojawia się pytanie – czy jedynie pracownicy wykonujący szeroko pojęte zawody medyczne mogą je nosić? Oczywiście, że nie! Buty medyczne są polecane dla wszystkich osób wykonujących pracę stojącą, w której pozostają w ciągłym ruchu. Korzysta z nich wiele branż, m.in.:

 • gastronomia
 • hotelarstwo
 • kosmetyczna
 • fryzjerska
 • przemysł elektroniczny
 • przemysł lekki

Jednak obuwie medyczne zalecane jest także m.in. w przypadku wad i chorób kręgosłupa. Mogą je nosić również kobiety w ciąży ze względu na zwiększone obciążenie układu ruchu.

Tak naprawdę może je zakładać każdy i nie tylko w sytuacjach zawodowych. Wystarczy, że chcesz zadbać o zdrowie swoich stóp. Możesz na przykład nosić je po całym dniu pracy w eleganckich, jednak niewygodnych butach. Wygodne obuwie medyczne sprawi, że poczujesz ulgę i odciążysz swoje nogi.

Rodzaje obuwia medycznego - gdzie kupić buty medyczne?

Czy można mówić o czymś takim, jak modne obuwie medyczne? Jak najbardziej! Atrakcyjne i oryginalne obuwie medyczne stanowi odpowiedź na potrzeby rynku i stale rosnące wymagania wobec producentów. Obecnie wybór jest ogromny. Różne wzory i fasony sprawiają, że ten rodzaj butów nie kojarzy się już jedynie z wygodą i zdrowiem stóp. Noszone są zarówno w jak i po pracy! Mogą to być na przykład:

 • chodaki medyczne/drewniaki – ten rodzaj butów cieszy się niesłabnącą popularnością wśród lekarzy, pielęgniarek oraz reszty zawodów medycznych. Obecnie chodaki to również buty medyczne gumowe, jednak często wybierane są wciąż tradycyjne drewniaki. Nic dziwnego, ponieważ zapewniają odpowiedni przepływ powietrza i krwi, a także zabezpieczają palce i śródstopie przed różnego rodzaju urazami. Drewniaki wykonane są z naturalnej skóry oraz drewna i dzięki temu nie tylko zapobiegają uciskom, ale i poceniu się stóp oraz powstawaniu odparzeń. Pamiętaj, że powinny mieć podeszwę antypoślizgową! Obuwie medyczne na koturnie? Również i w tym przypadku bardzo często będą to właśnie drewniaki, jednak dolna część podeszwy musi być pokryta antypoślizgową gumą amortyzującą wstrząsy. Nie wydają wtedy charakterystycznego stukotu, jednak są o wiele stabilniejsze i bezpieczniejsze!
 • klapki medyczne – podobnie jak chodaki są bardzo często wybierane ze względu na swoją uniwersalność. Teraz coraz częściej saboty nie kojarzą się z drewniakami, tylko właśnie z klapkami z zamkniętymi lub odkrytymi palcami/piętami. Będą to też buty medyczne kolorowe i modne – typu crocs. Technologia wykonywania obuwia tego rodzaju poszła w ostatnim czasie znacznie do przodu. Klapki to nie tylko buty medyczne gumowe. Świetnym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest obuwie piankowe – niezwykle lekkie i łatwe do utrzymania w czystości, antystatyczne, antypoślizgowe, amortyzujące wstrząsy i najczęściej doskonale wentylowane z możliwością regulacji oraz dostosowania do stopy.
 • sandały medyczne – podobnie jak klapki są bardzo przewiewne i występują w wersji z odkrytymi lub zakrytymi palcami i piętami. Stopa jest w nich dodatkowo stabilizowana dzięki klamrom i zapięciom. Często będą to buty skórzane chroniące skórę przed odciskami.
 • baleriny i półbuty – są to buty medyczne kolorowe, choć nie tylko! Wyróżnia je niekiedy bardzo ciekawy i niekiedy elegancki fason. Stanowią dowód na to, że można połączyć przyjemny i estetyczny wygląd obuwia z jego funkcjonalnością i wygodą. Noszą je przedstawiciele różnych branż – od medycznej po gastronomiczną.
 • buty wiązane oraz cichobiegi – takie buty dominują wśród pracowników, którzy wykonują bardzo dużo złożonych i zróżnicowanych ruchów. Wśród zawodów medycznych noszą je np. ratownicy medyczni i fizjoterapeuci. Stabilizują stopę dzięki sznurowaniu, a także są antywstrząsowe, lekkie, przewiewne i bardzo komfortowe.

Skoro wybór jest tak ogromny, to gdzie kupić obuwie medyczne? Sklep internetowy www.eodziezmedyczna.pl będzie doskonałym wyborem, ponieważ znajdziesz u nas wyłącznie starannie wyselekcjonowane buty medyczne najwyższej jakości. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży tekstylnej i wyspecjalizowaliśmy się w dziedzinie odzieży lekarskiej. Dzięki temu dobrze znamy potrzeby naszej docelowej grupy odbiorców, u której cieszymy się zaufaniem.

Zrobisz u nas zakupy dosłownie od stóp do głów. Posiadamy obuwie medyczne, ale też chusty i czepki. Jako nieliczni na rynku szyjemy odzież medyczną niestandardową i odzież chirurgiczną w 100% bawełnianą. Pincety, skalpele, ostrza, a może interesują Cię okulary lub fartuch laboratoryjny? Nasza oferta jest bardzo szeroka i nie ogranicza się jedynie do branży medycznej. Znajdziesz też u nas odzież gastronomiczną, do piekarni i masarni, a nawet reklamową. Sprawdź sam!

Slide background
HAFTOWANIE
ODZIEŻ
Slide background
ZOSTAŃ
DYSTRYBUTOREM
Slide background
SZYJEMY
DLA PRZYCHODNI